Chronologia

            Chronologia erekcji parafii diecezji płockiej

 

XI wiek:

miejscowości wymienione w Falsyfikacie Moglieńskim (1065): Bielsk, Ciechanów, Czewińsk nad Wisłą, Dobrzyń nad Wisłą, Grzebsk, Kamień, Maków Mazowiecki, Mława,                          Nasielsk, Płock, Płońsk, Pułtusk, Rypin, Serock, Sierpc, Sochocin, Stupsk, Szreńsk, Wyszogród, Zakroczym

XI w.               Gostynin, Grudusk, Raciąż, Różan, Sońsk, Zagroba

XI/XII w.        Gąbin

 

XII wiek

XII w.              Biała, Brwilno, Cieksyn, Daniszewno, Duninów, Góra, Mokowo, Płock – św. Jakuba Większego (Imielnica), Płock – św. Benedykta (Radziwie), Pomiechowo,                                    Radomin, Radzikowo, Ruże, Skołatowo, Słupno, Winnica, Zakrzewo, Zegrze, Żukowo

1162                Strzygi

  1. 1190 Bądkowo

 

XIII wiek:

XIII w.            Baboszewo, Bodzanów, Bonisław, Drobin, Dzierżenin, Gąsewo, Glinojeck, Gumino, Jeżewo, Kamienica, Kroczewo, Krysk, Kurowo, Lipowiec Kościelny,                           Naruszewo, Orszymowo, Pałuki, Płock – św. Bartłomieja, Proboszczewice, Rokicie, Sarbiewo, Sieluń, Tłuchowo, Unieck, Unierzyż, Zambski, Żałe

1242                Obryte

1261                Żurominek Kapitulny

  1. 1280 Lekowo

XIII/XIV w.    Chrostkowo, Łętowo

 

XIV wiek:

XIV w.            Biskupice, Blichowo, Bogate, Bogurzyn, Ciachcin, Ciechomice1, Czernice Borowe, Dobrzyków, Dulsk, Dziektarzewo, Gołymin, Goworowo, Gójsk,                                    Gradzanowo, Gralewo, Grodziec, Gromadzyn, Joniec, Klukowo, Kobylniki, Koziczynek, Krasne, Kraszewo, Królewo, Krzynowłoga Wielka, Kucice, Lubowidz, Łopacin, Łysakowo, Miączyn, Miszewo Murowane, Mochowo, Osiek, Pacyna, Płonne, Przasnysz – św. Wojciecha, Radzanowo, Radzanów,  Radziki, Rogotwórsk, Rogowo, Rościszewo, Sadłowo, Sarnowo, Siecień,                                    Sikórz, Skępe, Słubice, Smogorzewo, Smoszewo, Strzegowo, Sudragi1, Suserz, Szydłowo, Świedziebnia, Święcieniec,Węgra, Woźniki, Wyszków – św. Idziego, Wyszyny, Zawidz Kościelny, Zielona Mławska, Żmijewo Kościelne

6 VII 1303      Trębki

18 VII 1305    Gozdowo

2 X 1309         Łęg

  1. 1340 Trąbin

16 VI 1341      Troszyn

  1. 1370 Dąbrowa, Lutocin

1371                Drozdowo

2 V 1376         Karniewo

16 VII 1376    Koziebrody

3 II 1377         Płoniawy

2 V 1377         Gzy

11 XI 1377      Pokrzywnica

6 XII 1377      Borkowo

7 III 1378        Ciemniewko

1379                Barcice

3 II 1379         Skrwilno

19 V 1379       Słupia

  1. 1380 Zyck
  2. 1385 Wierzbowiec

1385                Chamsk1, Gąsiorowo, Smoszewo1

9 IX 1385        Bulkowo

10 V 1386       Krasnosielc

1388                Dzierzgowo, Nowe Miasto

22 IX 1388      Ligowo

  1. 1390 Radzymin

1391                Żochowo

3 II 1398         Węgrzynowo

1399                Mnich

XIV/XV w.     Łukomie

 

XV wiek:

XV w.             Janówiec Kościelny, Krzynowłoga Mała, Miszewko Strzałkowskie, Łubki, Nick, Szyszki, Wieczfnia Kościelna

  1. 1400 Goleszyn, Kuczbork, Niechłonin1, Pilichowo, Solec
  2. 1401 Dłutowo

1401                Krajkowo, Zgliczyn

  1. 1402 Brańszczyk, Staroźreby, Szwelice, Wrona

5 II 1402         Szelków

6 II 1402         Pniewo

6 II 1403         Sobowo

1405                Sokołów

  1. 1406 Bieżuń
  2. 1410 Malużyn, Trzepowo, Zeńbok

5 VI 1410        Sulerzyż

  1. 1415 Szczutowo
  2. 1420 Przewodowo

1421                Janowo

1441                Osmolin, Sanniki

4 II 1443         Zatory

1448                Zielona Ciechanowska

  1. 1450 Czermno

1452                Miszewo Garwackie

4 II 1452         Chociszewo

5 IV 1453        Bożewo

2 II 1456         Pawłowo

24 VII 1481    Długosiodło

1496                Duczymin

 

XVI wiek:

9 IX 1502        Niedzbórz

9 IX 1547        Lubiel

1551                Chorzele

8 V 1588         Zieluń

 

XVII wiek:

XVII w.           Zaręby

31 VIII 1639   Poręba

1675                Czerwonka

 

XVIII wiek:

23 IX 1778      Baranowo

 

XIX wiek:

1864                Brodowe Łąki

1865                Opinogóra

  1. 1865 Popowo

 

XX wiek:

14 VIII 1906   Strzegocin

1908                Żuromin

12 IX 1908      Święte Miejsce

1909                Dobrzyń nad Drwęcą

1910                Drążdżewo, Rębowo

22 VII 1914    Sypniewo

1916                Jednorożec

24 IX 1916      Wola Mystkowska

1 X 1918         Parciaki

1 XI 1919        Szczawin Kościelny

15 XII 1921    Soczewka

28 X 1927       Porządzie

1 XII 1927      Korzeń

13 XI 1929      Płock – św. Stanisława Kostki

1937                Kunin

6 VIII 1938     Skierkowizna

15 V 1958       Rzewnie

1965                Płock – św. Zygmunta

20 VIII 1967   Rostkowo

8 V 1971         Niechłonin2

17 X 1971       Obory

19 XII 1971    Gąsocin

1 III 1973        Płock – św. Jana Chrzciciela

2 XII 1973      Okalewo

15 VI 1974      Sokołowo

1 VIII 1975     Rybienko Leśne

18 X 1975       Płock – św. Maksymiliana M. Kolbego

23 III 1976      Ostrowite

18 XI 1976      Osuchowa

3 V 1977         Pułtusk – św. Stanisława Kostki

12 X 1977       Ciechanów – św. Tekli

2 II 1980         Smardzewo

9 XI 1980        Mała Wieś

2 II 1981         Modlin – św. Maksymiliana M. Kolbego

23 IV 1981      Płock – św. Jadwigi Królowej

6 VI 1981        Dębsk

7 VI 1981        Płońsk – św. Maksymiliana M. Kolbego

3 V 1982         Rypin – św. Stanisława Kostki

8 V 1982         Wyszków – św. Wojciecha

26 IX 1982      Przasnysz – św. Stanisława Kostki

8 IX 1981        Sierpc – św. Benedykta, Sierpc – św. Maksymiliana M. Kolbego

23 IV 1982      Ciechanów – św. Piotra

20 V 1982       Płock – św. Józefa Rzemieślnika

7 XI 1982        Pułtusk – św. Józefa

16 VI 1983      Lucień

4 IX 1983        Sudragi2

4 XI 1987        Mława – NMP Królowej Polski

13 XI 1988      Płock – św. Wojciecha

15 X 1990       Ciechanów – św. Franciszka z Asyżu

9 IV 1991        Nasielsk – św. Katarzyny

5 VII 1991      Płock – NMP Fatimskiej, Płock – Krzyża Św.

20 IX 1992      Pułtusk – Miłosierdzia Bożego

23 III 1995      Płock – Ducha Św.

19 VII 1996    Skępe – Miłosierdzia Bożego

3 IX 1996        Ciechanów – NMP Fatimskiej

21 VII 1997    Gostynin – Miłosierdzia Bożego

15 VIII 1998   Maków Mazowiecki – św. Alberta Chmielowskiego, Przasnysz – Chrystusa                     Zbawiciela

 

XXI  wiek:

24 XI 2000      Mława – Świętej Rodziny

27 IV 2003      Chamsk2

29 VI 2006      Rogozino

29 VI 2007      Modlin – św. Barbary

6 VII 2009      Ciechanów – bł. Męcznników Płockich

21 VI 2011      Nuna

15 VI 2017      Płońsk – św. Piusa

 

 

Niemożliwe jest ustalenie chronologii erekcji niektórych parafii. Kilka parafii erygowano dwukrotnie, co zaznaczono w indeksie górnym.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!